19 lutego 2020, 20:56
Etapy fantazji samobójczych
Poziom 1. Wyobrażenia bycia martwym. Do tych fantazji mogą skłaniać np. gry komputerowe, oferujące np. „cztery życia”. Wyobrażenia te powoli zbliżają się do rzeczywistości i skłaniają daną osobę do wprowadzenia ich w czyn.
Poziom 2. Wyobrażenia związane z podniesieniem na siebie ręki. Nie zawierają one jeszcze konkretnych planów. Mają najczęściej postać rozważania na temat sposobu popełnienia samobójstwa. Paradoksalnie, w tym miejscu brane są pod uwagę również względy estetyczne. Ludzie ci są tak zdeterminowani, by doznać ulgi w swoim cierpieniu, że sprawa chwilowego cierpienia w momencie zadawania sobie śmierci schodzi na plan dalszy.
Poziom 3. Tu następuje najwyższe zagrożenie samobójstwem. Samobójstwo jest bardzo detalicznie zaplanowane. Kiedy człowiek, wcześniej publicznie fantazjujący na temat swojego samobójstwa, przestaje o tym mówić, to wzrasta bardzo silnie zawężenie dynamiczne i ma miejsce bardzo wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia planów w czyn. Bardzo silny, wszechogarniający lęk i napięcie emocjonalne: trudno żyć i trudno umrzeć, trudno żyć z problemem i trudno znaleźć rozwiązanie.